Jak se staví skládaný betonový plot


Je to skládačka pro dospěléskládaný betonový plot je stavební technologie, která spíše připomíná dětskou hračku pro dospělé, nežli staveniště s buldozery, nakladači, výztužemi a bedněním. Na první pohled se zdá, že si řemeslníci jen pohrávají s jednotlivými komponenty a sestavují je do sebe přesně podle plánu. Tato práce má však také svá pravidla, která se musí dodržet, profesionálové dobře ví, oč se jedná. Kde může amatér udělat nejvíce chyb a proč si nechat postavit betonové oplocení od specializované firmy?

rostliny na plotě

Chyby ve vyměření – jestliže se staví plot tak, že se nejprve do země ukotví sloupky, je třeba je přesně vyměřit, aby nebyl pak problém zasouvat do drážek tenké desky. Sloupky také musí být přesně kolmé jinak se budou desky v drážkách svírat a křížit a jednak to bude vypadat nevzhledně, a pak nebude snadné desky mezi drážky zasunout. Jakmile do země zabetonujete sloupek, bude tam již napevno a nemůžete s ním pohnout.

Zvedání desek do výšky – každá z desek váží něco kolem jednoho metráku a zvedat je do výšky dvou metrů není jednoduché ani pro trénované silové sportovce. Právě proto se tu používá technika – buď kladkostroj nebo autojeřáb. Toto je také důvod, proč raději svěřit práci do rukou profesionálů, kteří potřebným vybavením disponují. Pořizovat si kvůli stavbě jednoho plotu elektrický kladkostroj je zbytečné a autojeřáb zas musíte shánět i s obsluhou, takže se vám v tomto momentě stavba řádně prodraží.

betonový plot

Volba vhodné barvy – až budete vybírat barvu oplocení a jeho vzor, nesnažte se ladit do stejného odstínu, jaký má domovní fasáda, většinou se vám to nepovede a plot bude vedle domu působit příliš fádně. Zvolte naopak barvu zcela kontrastní, například k bílé fasádě plot červený či hnědý. Oplocení také můžete vytvořit jako kombinaci dvou barev podobně, jak je tomu u šachovnicového hracího pole.