Podlahové topení můžete mít i na chalupě


Podlahová topení se dnes budují na mnoha místech a zájem o tyto technologie vzrostl zejména díky novému, takzvanému suchému způsobu pokládky. Využívá se k tomu například systémová deska podlahového vytápění s tloušťkou https://heatsys.eu/systemove_desky.html 30 mm, zhotovuje se z polystyrenu, jehož součástí je i drážka pro umístění topného potrubí. Jakmile se systémové desky položí na podlahu a zajistí dilatačními páskami, a následně se do drážek vloží potrubí, je možné jej ihned zapojit do topného systému, odvzdušnit a začít vytápět.

posezení na podlaze

Na systémové desky se následně pokládají desky pevnostní, tedy například sádro nebo cementovláknité, se skelnými vlákny, které již vytváří konečnou krycí vrstvu určenou pro pokládku podlahové krytiny. Výhodou tohoto řešení je velmi rychlé zhotovení podlahy, po které je možné ihned chodit a zatěžovat ji nejen chůzí, ale i nábytkem. Jakmile položíte podlahovou krytinu, jako jsou koberce, plovoucí podlaha, dlažba nebo palubky, máte prakticky hotovou podlahu pro bydlení i jiné, například pracovní nebo skladové prostory.

bosonohé dívky tančící na podlaze

Toto je také ideální způsob vytvoření úsporného topného systému na vaší chalupě. Může to proběhnout třeba tak, že podlahové topení propojíte s krbovým výměníkem, a máte ten nejúspornější topný systém, jaký vůbec existuje. Předčí dokonce tepelná čerpadla, navíc vystačíte pouze s dřevem v krbu, a to lze mimo jiné i nasbírat v lese a získat velmi podobným laciným způsobem.

Nač tedy na chatě utrácet peníze za složité topné systémy ústředního topení s radiátory, když si můžete podlahové topení z větší části sestavit sami, a necháte si pouze odborníkem vystavět krb s krbovou vložkou. Pamatujte, že za vytápění vydáváme největší položku z rodinného rozpočtu, obvykle větší, než za elektřinu, vodné a stočné, a za nákupy potravin a nápojů. A budete-li mít na chatě ještě fotovoltaický ostrovní systém a vlastní studnu a septik, pak budete zcela energeticky soběstační.