Kde se používají konstrukční vruty do dřeva

Tesaři, truhláři či kutilové mají jedno společné: ti všichni pracují se dřevem a vyrábí z něj nové, užitečné výrobky. K tomu však potřebují i určité nástroje a pomůcky, bez kterých se zkrátka neobejdou. U některých z nich pak nemusí být hned každému jasné, k čemu se používají. Typickým příkladem zde jsou konstrukční vruty do dřeva. Když se na ně podíváme, na první pohled se podobají hřebíkům. Avšak ve skutečnosti se od nich v několika důležitých detailech liší. Ty pak právě ulehčují práci se dřevem.

tři dlouhé vruty

Vruty slouží, zjednodušeně řečeno, ke spojování dvou kusů dřev. I v tomto se podobají hřebíkům. Rozdíl je však jak ve způsobu jejich použití, tak i již zmíněné konstrukci. Dřevo je koneckonců velmi specifickým materiálem, a jako takové vyžaduje i specifický přístup, aby nám výrobky z něj dlouho vydržely.

V první řadě si všimneme, že na rozdíl od hřebíku nejsou vruty rovné, nýbrž mají po celém svém obvodu spirálu. Ta slouží k zavrtávání do dřeva. Jak již totiž název napovídá, zde nepoužíváme kladivo, nýbrž šroubovák, kterým je na určené místo zašroubujeme.

velká hromada vrutů

Samozřejmě, i zde existuje několik různých typů. U některých je nutné alespoň částečně díru předvrtat, jiné je možné použít bez jakékoliv přípravy. Záleží jak na typu vrutu, tak i na druhu a tvrdosti dřeva. Je pak znakem dobrého kutila vědět, který z nich v dané situaci použít.

Můžeme se také ptát, proč se v tomto případě používají vruty, a ne hřebíky. Důvodem je především jejich delší trvanlivost a větší spojovací síla. Jednoduše řečeno, dva kusy dřeva spojené vrutem budou držet mnohem lépe, než kdyby byly spojeny hřebíkem.

To je mimo jiné také důvod, proč se využívají například u konstrukcí nejrůznějších dřevostaveb, ať už se jedná o obytné domy či nejrůznější kůlny. Právě tady je totiž požadována zdaleka největší bezpečnost – nikdo nechce, aby mu na hlavu spadla střecha. A právě tady se ukazuje, že vruty jsou pro tento účel zdaleka nejlepší.